Tarkan Güven
Tarkan Güven kimdir?

Tarkan Güven 1970 Sinop doğumludur . İlk ve orta öğretimini Sinop’ta tamamlamış, 1988-1993 yıllarına tekabül eden yüksek öğrenimini de, İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünde tamamlamıştır.

Tarkan Güven bağlama çalmayı küçük yaşta, babası Ferruh Güven den öğrenmiş, üniversite hayatı boyunca Nida Tüfekçi, Orhan Dağlı ve Erdoğan Eskimez gibi duayen hocalardan bağlama çalışmıştır. 1992 yılında İstanbul. Üniversitesi Türk Müziği İcra Heyeti ile misafir sanatçı olarak çalışmış, burada Adnan Ataman, Zeki Adsız ve Zafer Dalgıç ile çalışma fırsatı yakalamıştır. Okul yıllarında Sabahat Aslan, Necla Abken ve Nuray Hafiftaş gibi birçok ünlü sanatçıya bağlaması ile eşlik etmiştir. İstanbul’da birçok derneğe halkoyunları müzisyen gurubuyla eşlik etmiş ve yine birçok yerde koro şefliği ve bağlama öğretmenliği yapmıştır.

Tarkan Güven’ in Denizli ile bağlantısı, 1994 yılında Denizli Atatürk Ortaokuluna Okuluna atanması ile başlar ve bu okulda 3 yıl müzik öğretmenliği yapar. 1997 de mecburi hizmeti için Sinop’a yani memleketine tayin edilir. Tarkan Güven’ in bağlama yapımı hikayesi 1998’de Sinop’ta başlar. Bağlama yapımını Samsun Akademi Müziğin sahibi, Ahmet Akın Usta’dan yaz tatillerinde Samsun’a gidip gelerek öğrenmeye başlar.  Ahmet Akın Ustanın çırağı olur ve yine 1998 de kendi atölyesini açarak Sinop’ta babasıyla beraber çalışmalara başlar.  “Güven Müzik Evi” adı ile kendi atölyelerinde üretime başlar. 1999 yılında Güzel Sanatlar Liseleri Öğretmen Alımı Sınavına girerek başarılı olur, daha sonra Sinop Güzel Sanatlar Lisesinde 5 yıl öğretmenlik yapar. 2003 yılında Denizli’ye tekrar tayin olarak yerleşir. 2003 yılından 2006 yılına kadar Denizli’de çeşitli okullarda öğretmenlik yapar ve akabinde 2006 yılında Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesinde bağlama öğretmeni olarak göreve başlar. Güzel Sanatlar Lisesinden mezun ettiği bağlama öğrencileri Türkiye’nin bir çok ilinde müzik öğretmeni olarak görev yapmaktadır.  2003 – 2017 yılları arasında “Denizli Saz Evi” adı altında bağlama imalatı konusunda çalışmalar yapmıştır.

2023 yılında Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesinden emekli olduktan sonra Güven Müzik adlı işletmesini kurarak çalışmalarına devam etmektedir.